Як девальвація вплинула на банківську систему

  • Автор теми Anna
  • Дата створення
Статус
Закрита.
Anna

Anna

Пользователи
Реєстрація
11.03.2014
Повідомлення
39
Репутація
3
Вік
32
Вже не перший місяць банки відчувають проблеми з ліквідністю, відтоком депозитів і дефіцитом валюти в країні

2014 рік для банків, як і для всієї країни, розпочався в умовах жорсткої політичної кризи, а настільки стрімка зміна влади застала деяких акціонерів зненацька, що вже призвело до введення тимчасової адміністрації в чотирьох банках, і не факт, що цей список поповниться найближчим часом.

Банки по-різному виявилися готові до труднощів на ринку. Наскільки безболісно вони зможуть вийти із складного періоду, залежить від їх можливості залучати кошти, в якості кредитного портфеля, і частково - від географії його діяльності.

Вчора НБУ повідомив, що тільки в лютому населення зняло 7,6% своїх гривневих депозитів і 6,3% валютних. У грошовому вираженні це становить понад 19 млрд гривень і $1,4 млрд.

Проте в числовому вираженні статистика банків виглядає куди краще, ніж є насправді. Обсяг коштів фізосіб у банківській системі з початку року зріс майже на 8 млрд гривень. Це пояснюється, насамперед, 20%-ю девальвацією національної валюти. Станом на 1 січня в іноземній валюті клієнти банків тримали близько 188 млрд гривень у валюті, в результаті чого їх заощадження зросли майже на 37 млрд гривень до 1 березня, що і вплинуло на банківську статистику.

Трохи підірвала довіру до банківської системи, особливо для населення південно-східних областей, і російська агресія. «Ситуація контрольована, наш банк теж представлений в Криму, відділення працюють у нормальному режимі, без будь-яких обмежень, абсолютно всі послуги надавалися, не було жодних моментів, які могли б вплинути на ситуацію», - запевняє голова банку «Хрещатик» Дмитро Гриджук.

І великого відтоку в поточному місяці банкіри не очікують. Заступник голови банку «Контракт» Павло Крапівін підкреслює, що «ситуація розвивалася досить поетапно в Криму, і не була, як грім серед ясного неба. Стурбованість була - паніки немає».

В НБУ зазначили, що юрособи також виводили гроші зі своїх рахунків, проте в менших обсягах. Відтік коштів з їх гривневих вкладів становив приблизно 1%, а валютних - 4,3%.

У НБУ до того ж додали, що за рахунок істотної девальвації гривні оцінка обсягу коштів на депозитах зросла на 3,3% і склала 676,2 млрд гривень.

Кредитний портфель банків, виходячи з звітності, виріс за останні два місяці, але реальну картину також спотворює девальвація, так як частина кредитів видано в іноземній валюті. Станом на 1 січня близько 276 млрд гривень в еквіваленті було видано у валютних коштах як бізнесу, так і приватним особам.

У результаті ослаблення гривні за два місяці заборгованість клієнтів перед банками зросла на 62 млрд гривень, що змушує НБУ думати про проведення спеціальних валютних аукціонів, для того щоб допомогти бізнесу і закредитованим приватним особам розплатитися з боргами. Саме кредитування при цьому залишається досить млявим, у більшості випадків - через напружену ситуації з Росією.

Всього, за два місяці номінально активи банків зросли на 12 млрд, хоча одна лише девальвація «роздула» їх на 90 млрд. Станом на 1 січня 470 млрд гривень активів банків були номіновані в іноземній валюті. Виходить, що реальні активи банківської системи зменшилися на 70 млрд гривень за два місяці.

Лідером з втрат активів став ПриватБанк, який втратив за цей час 19 млрд гривень. На настільки велике зменшення активів вплинуло значне погашення кредиторської заборгованості, яку банк скоротив на 33 млрд гривень.

В цілому ж банкіри поки дотримуються спокою, хоча деякі і натякають, що ринку не завадить «очищення», адже складності з виплатами вкладникам банків з тимчасовою адміністрацією можуть лягти на їх плечі. «Хтось розрахувався з кредиторами, хтось не виконує свої зобов'язання, у всіх різна ситуація. Для того, щоб мати об'єктивну картину в цілому, потрібно мати об'єктивну картину з кожного банку», - резюмує глава наглядової ради банку «Національний кредит» Андрій Оністрат.​
 
Статус
Закрита.
Назад
Зверху